Czas trwania nauki: 2 lata
Tryb nauki: zaoczny
Istotą pracy jest świadczenie usług opiekuńczo-wspierających osobie starszej. Opiekun pomaga w codziennych czynnościach domowych, wykonuje czynności pielęgnacyjne i higieniczne u osób chorych i niesamodzielnych, udziela pierwszej pomocy w przypadkach zagrożenia zdrowia i życia osoby podopiecznej, mobilizuje do aktywnego spędzania czasu wolnego, rozwijania zainteresowań i zwiększania samodzielności życiowej.
Wykaz przedmiotów w toku kształcenia
Przedmioty teoretyczne zawodowe:
1. Podstawy bhp
2. Język migowy
3. Język obcy w pomocy społecznej
4. Podstawy psychologii i socjologii
5. Komunikacja interpersonalna
6. Podstawy pomocy społecznej
7. Podstawy opieki nad osobą starszą
8. Elementy terapii zajęciowej
Przedmioty realizowane w formie zajęć praktycznych:
1. Pracownia pierwszej pomocy
2. Pracownia opiekuńczo-pielęgnacyjna
3. Pracownia pomocy społecznej
4. Praktyka zawodowa
Egzamin zewnętrzny organizowany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną.
Po zdaniu egzaminów zawodowych słuchacz otrzymuje świadectwo potwierdzające kwalifikację SPO.02, a po ukończeniu szkoły dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie asystent osoby niepełnosprawnej.
Absolwenci będą mogli znaleźć zatrudnienie w domach spokojnej starości, zakładach opiekuńczo – leczniczych, ośrodkach i domach pomocy społecznej, niepublicznych ośrodkach opieki zdrowotnej, podczas indywidualnej opieki w domu pacjenta, w środowiskowych domach pomocy oraz w fundacjach i stowarzyszeniach działających na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych. Zawód należy do grupy zawodów „międzynarodowych” i można go z powodzeniem wykonywać zarówno w kraju jak i zagranicą.