570-807-002
ckziu@policki.pl
Opiekun osoby starszej

Czas trwania nauki: 2 lata

Tryb nauki: zaoczny

Istotą pracy jest świadczenie usług opiekuńczo-wspierających osobie starszej. Opiekun pomaga w codziennych czynnościach domowych, wykonuje czynności pielęgnacyjne i higieniczne u osób chorych i niesamodzielnych, udziela pierwszej pomocy w przypadkach zagrożenia zdrowia i życia osoby podopiecznej, mobilizuje do aktywnego spędzania czasu wolnego, rozwijania zainteresowań i zwiększania samodzielności życiowej.

 

Wykaz przedmiotów w toku kształcenia
Przedmioty teoretyczne zawodowe:

 

1. Podstawy bhp
2. Język migowy
3. Język obcy w pomocy społecznej
4. Podstawy psychologii i socjologii
5. Komunikacja interpersonalna
6. Podstawy pomocy społecznej
7. Podstawy opieki nad osobą starszą
8. Elementy terapii zajęciowej

 

Przedmioty realizowane w formie zajęć praktycznych:

 

1. Pracownia pierwszej pomocy
2. Pracownia opiekuńczo-pielęgnacyjna
3. Pracownia pomocy społecznej
4. Praktyka zawodowa

 

Egzamin zewnętrzny organizowany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną.

 

Po zdaniu egzaminów zawodowych słuchacz otrzymuje świadectwo potwierdzające kwalifikację SPO.02, a po ukończeniu szkoły dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie asystent osoby niepełnosprawnej.

Aktualnosc1

Absolwenci będą mogli znaleźć zatrudnienie w domach spokojnej starości, zakładach opiekuńczo – leczniczych, ośrodkach i domach pomocy społecznej, niepublicznych ośrodkach opieki zdrowotnej, podczas indywidualnej opieki w domu pacjenta, w środowiskowych domach pomocy oraz w fundacjach i stowarzyszeniach działających na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych. Zawód należy do grupy zawodów „międzynarodowych” i można go z powodzeniem wykonywać zarówno w kraju jak i zagranicą.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support